Hlášení – OPERATION WOLFRAM

Po vysazení zřídila jednotka svoji základnu na určeném místě. Stopy naštěstí přikryl sníh, který napadl. Hned ráno výsadek opustil základnu s cílem zničit vysílací a šifrovací stanici na místě zvaném „Dolejšího statek“. Měla to být překvapivá akce, ale již nedaleko základny výsadek narazil na německou hlídku. Protože na straně výsadku byla převaha, tak německá hlídka rychle ustoupila. Bohužel tím to neskončilo a zhruba po kilometru narazil výsadek na několik Němců. Přestřelka trvala delší dobu a jen taktický manévr, kdy druhé družstvo obešlo Němce přes roklinu, ji ukončil. Na místě zůstali 3 Němci. Na druhou stranu i výsadek měl dva zraněné. naštěstí lehce. Problém však byl, že v mrazu některým členům výsadku vysadila zbraň. ¨

Výsadek se rozdělil a druhá skupina zvolila trasu mimo stanovený cíl. Jak se ukázalo tak to bylo ku prospěchu, protože Němci hlavní skupinu ztratili. Přesto 6 km v zasněženém terénu nebylo procházkou. Přepad vysílací a šifrovací stanice proběhl rychle, výsadek nejen že ji vyhodil do povětří, ale získal i nový šifrovací stroj „Marlen“. Bohužel bez klíče. Podařilo se zajmout jednoho ze strážných. Bohužel neměl příliš informací. Nebylo to příliš příjemné. Cestou na základnu byla skupina opakovaně napadena německými strážními oddíly, ale vždy se ji podařilo proklouznout. Bohužel jednoho z členů výsadku Němci zajali. Všichni věřili, že nepromluví, ale přesto byl vydán rozkaz k použití náhradního místa, kde bude výsadek připraven k leteckému přesunu.

Bohužel druhá skupina výsadku tuto informaci nedostala a vrátila se na základnu. Zde je však již čekala německá léčka a pouze jednomu z členů výsadku se podařilo uniknout. Výsadek svůj úkol splnil, ale tentokrát za značnou cenu. Těm co přežili s omrzlinami a na pokraji sil, nebylo vůbec do řeči. Z akce „Operace Wolfram“ 7. – 9. 12. 2012 Tři Studně. (Larp, ww2 reenactmen – z akce klubu vojenské historie při DDM Praha 10 – Domu UM)

fotogalerie

Comments are closed.